Ukrayna, 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren sınırları yeniden açıyor

Ukrayna, 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren sınırları yeniden açıyor.
Ukrayna 29 Ağustos gece yarısından itibaren ülke çapında artan koronavirüs vakaları azaltmak amacıyla yabancılar için sınırlarını 30 gün süreyle kapatma kararı aldı.

29 Eylül’den itibaren Ukrayna’nın sınırlarını yabancılara YENİDEN AÇACAĞI açıklandı. Aşağıdaki ülke listeleri ve giriş kuralları sınırın yeniden açılması için geçerlidir.

Bölgeler
Ukrayna Sağlık Bakanlığı, 100.000 kişi başına COVID-19’un yayılmasına bağlı olarak ülkeleri “bölgelendirmek” için kriterler geliştirmiştir. “KIRMIZI Bölge” ve “YEŞİL Bölge” deki ülke listesi oluşturdular.

25 Eylül itibariyle ülkelerin tam listesi bu adrestte https://moz.gov.ua/uploads/5/26292-250920.pdf bulabilirsiniz. Son 14 gündeki COVID-19 vaka sayısının Ukrayna’daki vaka sayısından fazla olduğu ülkeler veya son 14 günde yeni vaka sayısının önceki 2 haftaya göre % 30’dan fazla arttığı ülkeler “Kırmızı bölge”olarak tanımlanır.

“Kırmızı bölge ülkeleri”nden Ukrayna’ya giriş yapan turistlere yine de giriş izni verilebilir ancak onlar 14 gün karantinaya alınırlar veya onlara yetkili bir laboratuvarda PCR testi yapılır.
100.000 kişi başına 40’tan az vaka sayısı veya vaka oranı Ukrayna’dan daha düşük olan ülkeler “Yeşil bölge ülkeleri” olarak adlandırılır.

“Yeşil bölge” ülkelerinden Ukrayna’ya giren turistler karantinaya alınmayacaktır.

Turistler kırmızı bölgeden gelirse ve 14 gün karantinaya alınmak istemezlerse, karantina süresini azaltmak için bir PCR testi de yapabilirler.

Bunu nasıl yapabilirler:

  • Ukrayna SIM kartı takarak “Dii Vdoma” mobil uygulamasını indirmeliler.
  • Ukrayna’da ilk 24 saatte yetkili bir laboratuvarda / klinikte bir PCR testi yapmalılar.
  • Testi yaptıktan sonra sonuçları beklemek için 24-48 saat boyunca kendini izole etmelidir.
  • Yetkili laboratuvar sonuçları Sağlık Bakanlığına gönderecektir.
  • Sağlık Bakanlığı, sonuçları Dii Vdoma uygulamasının hesaba (telefon numarası ile kayıtlı olan) yükleyecek ve uygulama, yolcunun izolasyonu sona erdirip erdirmeyeceğini veya testinin pozitif çıkarsa 14 günlük izolasyon süresi geçmesi gerektiğini söyleyecek.

YENİ: Seyahattan önce kırmızı bölgeden turistlerini test edilme imkanı

1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Kırmızı bölge ülkelerinden gelen kişiler, 14 günlük karantinayı atlamak için artık Ukrayna’ya gelmeden en az 48 saat önce yapılan negatif bir PCR testini yanlarında getirebilirler.

VisitUkraine web sitesi şunu belirtir:

“Ayrıca, bir kişi, Ukrayna sınırını geçmeden en geç 48 saat önce (1/08/2020 tarihinden itibaren) PCR tarafından Covid-19 PCR negatif bir test sonucuna sahipse, Ukrayna’da kendi kendini tecrit etmekten serbest bırakılabilir. Dii Vdoma uygulamasını kurmanıza gerek yok. ” Bu durumda Dii Vdoma uygulamasını indirmesine gerek kalmaz.”

Saygılarıyla Biotexcom Ekibi!