Donör Yumurtası ile İVF aşamaları - BioTexCom - Üreme merkezi

İlk konsültasyon

Telefon veya diğer elektronik  araçlarlala kliniğin koordinatörü ile iletişim kurmak donör oositleri ile İVF tedavisini almak için ilk bir adımdır.

Koordinatör ücretsiz ve bilgilendirici muayene sunuyor ve Hastalardan/çiftlerden sağlık raporunu ve geçmiş tıbbi kayıtlarını (eğer onlar varsa) talep etmelidir. Koordinatör çiftlerin sağlık raporunu değerlendirmekden sonra oları kliniğe devet edir. İlk konsültasyondan sonra hasta/çift prosedür ve koşulları kabul ediyorlarsa tedavi almak için kliniği zeyaret edirler.

Kiyev şehrine ilk zeyaret 2-3 gün çekiyor. Ziyaret zamanı tüm tıbbi kayıtlar her bir çift için yapılır. Çiftin sağlık değerlendirmesinden sonra kısırlığın nedenleri belirlenir ve hekim kısırlığın tedavisi için en efektli yöntemi tavsiye ediyor.

Hekim çiftin tıbbi geçmişini, daha önce olunmuş tedavi yöntemleri ve klinik deneyleri değerlendirir ve analiz ediyor. Aynı zamanda, jinekolojik muayene transvajinal ultrasonografi ile yapılır.

Çift için donör oositleri ile İVF tedavisi için gerekli, bir sıra tıbbi testler tayin edilir.

İlk konsültasyonu geçmek için çift  tıbbi araştırmaları ve testleri takdim etmelidir:

 • Bir doktor-terapist tarafından verilen sağlık raporu, IVF için kontrendikasyonları ve hastanın kronik hastalıkların yokluğunu teyit bilgi;
 • Transvajinal ultrasonu (şart değil);
 • Meme ultrasonu (gereklidir);
 • Akciğer radyografisi (her iki partnerin);
 • Seroloji testler – HIV / AIDS, frengi (RW), HBsAg, HCV (her iki partnerin) 3 aylık bir süre.

Klinikte yapılan tıbbi testler:

Gebelik için risk oluşturabilen herhangi patoloji ve deviasyonu belirlemek için, çift aşağıdaki tıbbi testleri yapmalıdır:

Kadınlar:                     

 • Kan testleri, kan grubu ve Rh faktörünü belirlemek için;
 • Kan pıhtılaşma testleri;
 • Genel ve kanın biyokimyasal analizleri;
 • Serolojik testler – HIV / AIDS, frengi (RW), HBs Ag, HCV;
 • Hormonal testler hormon seviyelerini değerlendirmek için;
 • Transvajinal ultrason;
 • İdrarın genel analizi;
 • Jinekolojik muayene: Servikal enfeksiyonu tespit etmek için analizler – Candida, ortak mikrop, Mycoplasma, Ureaplasma, Chlamydia trachomatis, HPV, Trichomonas, Gardnerella).

 Erkekler:

 

 • Kan testleri, kan grubu ve Rh faktörünü belirlemek için;
 • Serolojik testler – HIV / AIDS, frengi (RW), HBs Ag, HCV;
 • Semen analizi (sperm analizi) ve sperm belirli özelliklerini değerlendiren bir erkek doğurganlık testi;
 • Kimyasal ve fiziksel özelliklerinden başka (boyut, pH ve sıvılaştırma viskozitesi), konsantrasyon Sperm morfolojisinin Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış normospermia standartları ile değerlendirilmesi.
 • Karyotip (kanın kromozom analizi). Belirli bir kromozomal anormallikler bulma fenotipik anormallikleri açıklayabilir ve doğrudan hastalığın tanısında ile ilişkili olabilir çünkü sitogenetik test klinik tıp ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, ilave kromozom olup olmadığını görmek için önemlidir.

 

                         Donör oositlerini kullanarak İVF prosedürü

Donör oositleri ile İVF birkaç aşamadan ibarettir:

 1. Tedavi için hazırlık;
  b. Donör yumurtalığın uyarımı;
  c. İVF için donör oositlerin, biyolojik babanın veya donörün spermin toplanması;
  d. Blastosist aşamasında kadar embriyolar tüpte yetiştirilir;
  e. Hastanın rahim boşluğuna embriyo transferi;
  f. Hormonal implant sonrası desteklleyici bakım
  g. Gebeliğin yoklanması

Tedavi için hazırlık:

Bu aşama 2-3 hefte sürer hormonal uyarları bastırmağa çalışıyor ve doğal döngünü blok ederek kendiliğinden yumurtlamayı önler. İlaç injeksiyon ya da oral yöntemi ile dahil olunur. Bu dönemde folik asit takviyesi ve E vitamini ilave olunur. Tedavinin hazırlığı hastanın ikamet ettiği ülkeden geçiyor. Menstrüel siklusun 19 gününde (hastanın düzenli döngüsü varsa) ilaçlar hormonal uyaran inhibe etmek için uygulanır. Bu ilaçı 10-12 gün kullandıktan sonra, hastaya hormonal tedavi tayin edilir.

Donör yumurtalığın uyarılması:

Onun amacı gebelik şansını artırmak içindir. Bu amaçla, genelikle yumurtalıkda birkaç folikül yetişmeği için hormonal ilaçlar tayin edilir. Her yumurtalıkta yetişmiş folikül delinme zamanı çekiliyor. Oositlerin gübreleme neticesinde embriyoların sayı daha da artır. Embriyoların sayı ne kadar çok olsa, o kadar da hamilelik şansı artır.
Donör yumurtalığı stimulasyonu ile aynı zamanda hasta embriyo transferi için hazır olunur. Bazı izleme prosedürleri hasta tarafından belirtilen doktor ile işbirliği sayesinde, çiftin ikamet kentinde yapılabilir.  Çift kocasının/cinsel partnerin spermi toplamak için Kiyev şeherine geliyor. Tüpte döllenmesinden sonra 5ci gün embriyo transfer olunur.

İVF için donör oositlerin, biyolojik babanın veya donörün spermin toplanması:

 Oositlerin toplamı anestezi altında vajinal ultrason yöntemi ile geçiyor.
Sperm malzemeleri toplandıktan sonra yumurta toplanması hazır olunur. Spermin optimum miktarının toplamı için hasta kliniğin yönergelerini izlemeyi önemlidir. Koca/Cinsel partner 3-4 gün erzinde cinsel yakınlıktan kıçınmak gerekir.

Embriyoların yetiştirilmesi:

folikül delinme zamanı toplanmış yumurtalar, özel yetişme ortamında inkübatör tüplerine yerleşir ve orada annein vücuduna benzer koşulları sağlıyor (ayni temperatür, karbondioksit vb). 
Her bir embriyolog embriyoları, hücrelerin sayını, keyfiyetini, bölünmenin suretini ve sapmanın olub olmadığını değerlendirir. Embriyonun böyümesi blastosist etapına kadardır. Embriyo gelişmenin 5-7ci gününe çatanda blatosist oluşturulur. Blastosist aşamasında embriyo transferi IVF için başarı daha yüksek başarı oranda ilişkili oluyor.

Embriyo transferi:

Kültürlenmiş embriyolar mikroskop altında detaylı olarak analiz edilir ve bu nedenle, sağlıklı ve kromozomal anomaliler olmayan embriyolar rahim boşluğuna aktarılır. Embriyo transferi IVF prosedürün en önemli parçalarından biridir. Oositler kocanın/cinsel partnerin spermi ile gübrelemesinden ve embriyoların geçirmiş ekiminden sonra embriyonun transferi tamamlanmış sayılır.
Embriyonun transferinden sonra, hasta 2-3 saat yatakta uzanmalıdır. 2-3 saatten sonra hasta oteline/villasına yollanabilir ve 24 saatten fazla kaldıği ülkeye gidebilir. Genelikle embriyo transferinden sonra birkaç gün fiziksel aktiviteleri önlemek tavsiye edilir. 48 saat sonra hasta normal aktivitelerine dönebilir – hiçbir şekilde implantasyonu etkilemez.

Hormon tedavisinin desteği:

Embriyo transferinden sonra, hasta ilk HCG testine bağlamda olarak hormonal tedavi reçete yapılır.

Gebeliğin muayenesi:

Embriyonun rahim boşluğuna transferinden 14 gün sonra, tedavi ilk HCG-Beta testi ile yoklanır. Bu hormon gebelik zamanı oluşturulur ve gebeliğin testi başarısı için sorumludur. HCG plasenta oluşturan hücrelerden oluşur. Testin pozitif  sonuçunda, gebelik sonuçlarını izlemek için muayene tekrarlanır. Dölütün ilk ultrasonografi embriyo transferinden 4 hafta sonra yapılır.

Programın başarılı sonuçu gebeliğin 12 haftası sayılır. Sözleşmeye göre, 12 haftaya kadar kendiliğinden düşük veya HCG testi negatif oluyorsa,“Renaissance” şirketi İVF’nin tekrar girişimi için garanti veriyor (“Çift” ve “Garantili Başarı” paketlerine bakmanız gerekir).