Rus Ortodoks Kilisesi, yabancıların Rusya Federasyonu’ndaki taşıyıcı annelerin hizmetlerini kullanmasının yasaklanması çağrısında bulundu.

Aile sorunları, anneliğin ve çocukluğun korunmasıyla ilgili ataerkil komisyonun başkanı Fyodor Lukyanov bu pozisyonla konuştu.
Din adamı Vesti FM radyo istasyonunda “Başkanın doğru kararı vereceğini ve yabancıların Rus taşıyıcı annelerin hizmetlerini kullanmaları kısıtlanacağı umuyorum” diye konuştu.

Daha önce, Devlet Duması, diğer ülkelerin vatandaşlarını bu tür hizmetleri kullanma fırsatından mahrum eden bir yasa tasarısı geliştirdi. Belgenin Mart ayında ilk okumaya sunulabileceği bildirildi.

Birleşik Rusya’dan parlamentonun alt meclisi başkan yardımcısı Pyotr Tolstoy başkanlığındaki bir grup Devlet Duması milletvekili, yabancılara ve evlenmemiş kişilere taşıyıcı anneliği yasaklamayı öneren bir yasa tasarısı hazırladı.

Taşıyıcı Annelik mevzuatı uzun süredir güncellenmedi. Son 10 yılda konu bir kez tartışıldı. Ancak Rusya anayasası da dahil olmak üzere çok şey değiştiği için bu konu her zamankinden daha gündem oldu. Bu alandaki kanunların, ülkenin değişen Anayasası ile uyumlu acil hale getirmesi gerekir.

Kaynaklar:
https://govoritmoskva.ru/news/266147/?fbclid=IwAR10WM65z4DqGr5uRqvKuUpfxPEoGhyeH7j0_6LAzqKQAf6gdU1R1uMCKLk
https://rusplt.ru/society/tserkov-vistupila-za-zapreti-60465.html
https://iz.ru/1133155/aleksandr-petrov/odinokim-predostavliaetsia