Kadın İnfertilitesi Testler

  1. Kadının Değerlendirilmesinde Yapılan Kan Testleri

     a)Hormonal testler: Serolojik ve mikrobiyolojik.

     b)Hemotolojik testler: FSH, HbsAg, Kan Grubu, LH, Anti-Hbs, Tam Kan Sayımı, Östradiol, Anti-HCV, Prolaktin, Anti-HIV1+2, Serbest T4, Rubella IgG, TSH, Rubella IgM, Serbest Testesteron, Toxo IgG, 17-OH Progesteron, Toxo IgM, DHEA-SO4, Androstenedion.

  1. Yumurtlama Takibi

Yumurtlama tespiti için kullanılan en pratik yöntem ultrasonografidir. Adet kanamasının 2. ya da 3. gününde yapılan ultrasonografi ile hem yumurtalıktaki yumurta sayısı hakkında bilgi edinilir, hem de kistik bir yapı olup olmadığı kontrol edilir. Belli aralıklarla takiplere devam edilerek yumurta gelişiminin olup olmadığı anlaşılabilir. Adet kanamasının 19., 21. ve 23. günlerinde kan örneği alınarak progesteron hormon düzeyinin belirlenmesi de yumurtlama olup olmadığının saptanmasında yardımcı olur.

  1. Salin İnfüzyon Sonografi “Sis”

Rahim içinin incelenmesini sağlayan basit, ağrısız bir işlemdir. Rahim içine ince bir katater yardımıyla serum verilir ve Ultrasonografi altında rahim iç zarı değerlendirilir.

Bu yöntemle polip, myom, rahim içi yapışıklıkları, darlıklar ve rahim içi bölmeleri tespit edilebilir.

  1. Rahim Filmi “Histerosalpingografi”

Rahim ve tüplerin görüntülenmesini sağlayan en önemli tetkiklerden biridir. Rahim ağzından verilen sıvının rahim içi ve tüplerden geçişinin görüntülenmesi ile rahim ağzındaki yetmezlik, rahim içi yapışıklıklar, rahim içinde yer kaplayan kitleler (myom, polip), rahim gelişim bozuklukları, tüplerin açıklığı, şişme ve sıvı birikiminin olup olmadığı anlaşılır.

  1. Histeroskopi

Rahim içinin ışık kaynaklı optik bir cihazla incelenmesi işlemidir. Rahim içindeki problemlerin gözle görünebilmesini ve tanı konulmasını sağlamakla birlikte aynı zamanda tedavisinin de yapılmasına imkân tanır. Genel anestezi altında yapılan, infertilite kliniklerinde çok sık kullanılan önemli bir yöntemdir.

  1. Laparoskopi

Genel anestezi altında, ışık kaynağı ile aydınlatılan fiberoptik bir cihazın göbek altından yapılan 1-2 cm’lik bir kesi ile karın boşluğuna sokularak, karın içi organlarının tetkik edilmesi işlemidir.

Rahim filminde ve/veya Ultrasonografi’de şüphede kalınan hastalarda, nedeni açıklanamayan infertilite’de, genital organ anormalliklerinde, dış gebelikte, karın içi yapışıklıkları, myom, yumurtalık kistleri ve endometriozist’te, jinekolojik tümörlerin tanı ve izlenmesi amacıyla, ayrıca açıklanamayan kasık ağrıları ve adet görememe durumlarında tanı ve tedavisi amacı ile kullanılan cerrahi bir yöntemdir.