60 yaşından sonra hamilelik bir efsane değil bir gerçektir!

“Toplum yaşlanıyor bu yüzden 50 yaş ve üzeri kadınlar da çocuk doğurabilmelidir”. Bu başlık ile yaşlı İsviçreli bir kadın çocuğu doğurduktan sonra Blick gazetesinde haber yayınlandı.

Bugün, geç hamilelik efsanesini çürüteceğiz. Size Almanya ve İsviçre örneğinde halkı şaşırtan en ilginç geç gebelik olayları  hakkında anlatacağiz.

 

1.Almanyadaki Hanım 66 yaşında doğurdu

Ukrayna’daki bir kliniğinde yumurta ve sperm donasyonun yardımıyla 66 yaşındaki olan Almanyalı kadın doğum yaptı. Biotexcom kliniğin veri tabanında bulunan donör arasında  seçim yaptı ve sonunda güzel bir çocuğu doğduğunu söyledi. İlk denemede hamile kaldı. Alman kadının iki oğlu vardı ama kocası öldükten sonra yine anne olmak istedi. İngiltere’de yaşlı olduğu için ona bu IVF prosedürü yapmadılar.

Bu olayla ilgili bu linke tıklayarak daha fazla okuyabilirsiniz.

video
play-sharp-fill

 

  1. İsveçre kadın papazın hikayesi

İsviçre’den emekli bir kadın, 66 yaşından sonra anne olmaya bir karar aldı. Erkek ikizler doğurdu ve onlara İncil’den isimleri verdi. Kadın, Grüche komünündeki dağlarda pastoral bir yerde yaşıyor. 1300 kişiden oluşan komünü, dağ demiryolu, eski tarihi binalar ve  kendi komününde İsviçre’nin en yaşlı annesi  oldu. Biotexcom kliniği, annelik hayalini gerçeğe dönüştürdü. Baştan, kadın taşıyıcı anne hizmetlerinden yararlanmak istedi ancak yalnız yaşadığı ve sağlıklı olduğu için donör yumurtaları ve spermi içeren garantili bir paket seçti. İlk  deneme başarısız oldu, ancak ikinci deneme başarılı oldu ve Haziran 2011 sonunda hamile kaldı.

Hastayı tedavi eden ve İsviçre gazetesine röportaj veren Biotexcom kliniğindeki doktor, en yaşlı hastalarından biri olduğunu itiraf etti, ama hamile kalacağını hiçbir şüphe yoktu çünkü tüm kadınların hamile kalma hakkı var.

 

Bu olayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için :

https://www.blick.ch/news/schweiz/graubuenden/sie-wollte-eine-leihmutter-er-machte-die-buendner-pfarrerin-66-zur-aeltesten-mutter-der-schweiz-id1812788.html

https://www.blick.ch/news/schweiz/buendner-pfarrerin-gebaert-zwei-buben-zwillinge-mit-66-id1791994.html  tıklayın.

 

  1. Dördüz doğuran Annegret Rauning

Almanya’dan 65 yaşındaki bir Rus ve İngilizce öğretmeni olan Annegret Rauning, Ukraynadaki bir klinik sayesinde 3 erkek ve 1 kız doğurdu. 13 çocuğa sahip olduğu bilgisini saklanıp Biotekskom kliniğinin yumurta ve sperm donasyonu hizmetlerini kullandı. Ayrıca Annegret Rauning, dört embriyo gösteren ultrason sonuçları gönderdikten sonra embriyo indirgeme prosedüründen vazgeçti. Sözleşmeye göre, çoklu gebeliğin tüm risklerini azaltmak için bu prosedürü yapmayı önerdiler ama kadın 4 embriyo bırakmaya karar verdi. Hamilelik dönemi kolay geçemedi. Her zaman Charite Berlin’in en popüler kliniğin uzmanları kontrol altında kaldı. Bu olayı https://www.rtl.de/cms/annegret-raunigk-im-exklusiv-interview-birgit-schrowange-trifft-die-65-jaehrige-die-vierlinge-erwartet-2320233.htm hep RTL Alman kanalı takip ediyordu. Ayrıca, anneliğinden açıkça bahsetmekten korkmadan ve bu onun ha çocukları doğurduktan sonra kadın çeşitli Alman şovlarına katıldı. Anneliğinden açıkça bahsetmekten çekinmiyor ve anneliği bir mesleği olarak görüyor. Almanya ve dünyadaki tüm medyalarda yayınlanmıştı.

https://www.milliyet.com.tr/dunya/13-cocuk-annesi-65-yasindaki-kadin-dorduz-dogurdu-2063472

Dünyadaki en yaşlı dördüz doğaran annesi olarak kabul edilir.