Vekil çocukların ebeveynleri için doğum izni

Kiralık anneliyı dünyayı iki kampaya böldü – “lehine” ve “karşıt”. Taşıyıcı annelik iletimi Almanya, Avusturya, Norveç ve İspanyada örneğin yerel yasalar tarafından yasaklanmıştır. Avustralya, İngiltere, Danimarka, İsrail, İsveç, Kanada ve Hollanda gibi ülkelerde infertil çiftin taşıyıcı annelik hizmetler için mali ödül almadan embriyo taşımak için izin verilir. Ukraynada yardımcı üreme teknolojileri her türlü izin vardır. Kısırlık tanısı ile karşılaşan yabancı çiftler Ukraynada yumurta donörü ve taşıyıcı annelik gibi prosedürleri istifade ediyorlar. Resmi olmayan istatistiklere göre, yaklaşık 2 bin çift her ay taşıyıcı anne yardımıyla doğulmuş bir çocuk ile Ukrayna başkentini terk ediyor. 

Bazı çiftleri tanımadığı bir kadın çocuğunu taşıyacağını garip bir düşünce bırakmayor. Diğerleri tersine – böyle gerçeği bastırmak için ellerinden geleni ve hatta sahte hamile karnını kullanarak gebeliği simüle ediyorlar. Bilindiği gibi hamile kadınlar doğumdan önce ve sonra doğum izni hakkına sahiptirler. Bes taşıyıcı anne yardımı ile çocuğunu almış kadınlar? 

AB mevzuatı doğum izni ile vekil annenin hizmetlerini kullanmış kadınlara sağlamak için Avrupa devletleri mecbur kuralları içermiyor. 

Uygulamada doğumdan sonra ilk növbede çocuğu için dikkat lazımdır, sonra ise kadının sağlığı ile bağlı potansiyel riskleri önlemek için(hamilelik ve doğum zamanı ortaya çıkabilir).

Zaman geçdikçe ve taşıyıcı annelik popülasyonu artdığı için, taşıyıcı annelik hizmetini istifade eden kadınlar,  tabii doğuş yolundan istifade eden kadınlarına gibi, doğum izni lazımdır. Ayrıca, eğer kadın doğum vermerse, o hayatının ilk günlerinden yenidoğan çocuğu için dikkat etmelidir. Yani tabii doğuş etkisi gibi aynidir. Doğuşdan önce evebeyn doğuş iznine ihtiyaç olmuyorlar, ama doğuşdan sonra evez olunmazdır.

Bu nedenle, Avrupa Adalet Divanı şu anda hüküm verdi “ Hamile İşçiler Yönergesi: Bu direktif açısından mehkeme ele gerara geliyor ki, taşıyıcı annenin yardımı ile çocuğu doğuran kadın işçisine annelik izni verilmiyor. Nedeni annelik amacı hamileliği kaynaklanan özellikle hassas bir durumda çocuğun annenin sağlığını korumak için 8 inci Direktifin maddesinde için sağlanan bırakın olmasıdır. Bu koruma yalnız hamilelik ve doğuşdan sonrakı zamana aittir. Böylece bu Direktifin uygulaması, izin hakkı varsayar kadın işçi hamile olmuştur ve bir çocuk doğmuştu. Mahkeme belirtti, hamile kadınların korunması ile bağlamda asgari standartları sağlar. Sonuç olarak, üye devletler daha elverişli hükümler uygulamakta ve taşıyıcı annelik  yardımı ile anne olmuş kadınlara serbesttirler.

Uygulamada görüldüğü gibi, sadece kadınlar doğum iznine gerek degil. Erkekler de bu tür ayrıcalık kullanabilir. Böylece, Prens William, eşisi ile Catherine ile birlikte doğum izni aldı. Bütün dikkatini eşisi ve çocuğu üzerine topladı ve altı hafta boyunca çalışmayı reddetti.