IVF/ICSI hakkında genel bilgiler

In Vitro Fertilization (IVF) Toplanan yumurtalar ve spermi birleştirerek laboratuvar ortamında döllenme işlemine İVF işlemi denir. Döllenme işlemi başarılı olduğunda embriyo transfer işlemi başlar. Embriyo fiziksel olarak rahim içine yerleştirilir. Döllenme ve embriyo transfer sürecinde aşağıdakileri içeren 5 temel adım var:

 1. Yumurtalıklarda sağlıklı yumurtaların gelişimini izleyip uyarmak;
 2. Yumurtaları toplamak;
 3. Spermi sabitlemek;
 4. Yumurtaları ve spermleri laboratuvarda bir araya getirip, embriyo döllenmesi ve büyümesi için uygun ortamı sağlamak;
 5. Embriyo rahim içine transfer etmek..

Birçok tıbbi prosedürler gibi İVF işlemin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bu tedavi yöntemi tıkanmış, hasarlı veya problemli fallop tüplerine sahip olan kadınlar için sağlıklı bir bebek sahibi olma avantajlardan biridir. Dezavantajlara gelince bu prosedürün ucuz olmadığını söylenebiliriz. İkinci, duygusal olarak zordur.

Çoğul gebelik, düşük yapma ve diğer riskleri de var. Çünkü prosedür genellikle bir kadının rahmine birden fazla embriyo yerleştiyor, ikizlere veya üçüzlere sahip olma şansı çok yüksektir.. Başarılı IVF tedavisi gören dört çiftten biri ikiz sahibi olabilirler. Çoğunlukla IVF prosedür yardımıyla doğan çocuklar sağlıklıdır.

Bununla birlikte, bu eksiklikler okyanusta sadece bir damla olarak kabul edebilirsiniz çünkü herhangi bir tıbbi prosedürü uygulamak için bazı dezavantajlarla karşılaşmak demektir. Buna rağmen, sağlıklı bebek sahibi olmak için herkes bu ufak dezavantajları atlatabilir.
İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI), spermin direk bir yumurta içine enjekte etme prosedürüdür. Bu prosedür en çok erkek infertilite problemlerini çözmek için kullanılır, ancak spermin yumurtalara kolayca nüfuz edemediği durumunda ve bazen sperm bağışına ek olarak da kullanılabilir.

ICSI prosedürünün avantajları arasında aşağıdakiler yer alır:

 • ICSI size , diğer seçenekler yardımm etmediği durumunda size genetik çocuğunuza sahip olma şansı verebilir;
 • eşiniz standart IVF için yumurta toplama gününde boşalma konusunda zorluk çekiyorsa, sperm bu prosedürü için çıkarılabilir;
 • Açıklanmayan kısırlığı yaşayan çiftlere yardımcı olmak için de kullanılabilir. Ancak uzmanlar ICSI’nin standart IVF’den daha etkili olduğu belirtmediler;
 • ICSI, bu prosedürü yoluyla dünyaya gelen çocukların zihinsel veya fiziksel gelişimini etkilemez.

ICSI prosedürünün bazı dezavantajları da vardır:

 • ICSI, IVF’den daha kısa bir sürede yapılmaktadır. Bu yüzden uzmanlar hala negatif etkilerini bulmaya çalışıyorlar;
 • IVF prosedüründe çıkabilen çoğul ve dış gebelikler gibi riskler ICSI için de geçerlidir.
 • ICSI, IVF’den daha pahalı bir prosedürdür.

ICSI prosedürü, her erkek kısırlık sorununun çözümü değildir. Eşiniz genetik bir problemin sonucu olarak düşük sperm sayısına sahipse, bu soru tüm oğullarınıza da geçebilir. Doktorunuz genellikle ICSI döngüsüne başlamadan önce eşinizin kan testi yaptırmasını önerir. Hem karar almanızda hem de bu prosedür boyunca size yardımcı olması için test yapılmadan önce ve sonra eşinize ve size danışmanlık yapabilir. Doğurganlık sorunları ve tedavileri konusunda uzmanlaşmış doktoru de bulabilirsiniz.