«BioTexCom» uluslararası medyasında: Avrupa yayınları Kiyev üreme merkezi hakkında neler konuşuyorlar.

 

Senin hakkında konuşuyorlarsa – başarılısın. Skandal şöhretli, dikkat merkezinde olmak – primitif kınayanlar sürüsünde olmaktan daha iyidir. Örneğin böyle bir taktiki meşhur ve bazen skandalı olan insan tıbbi üreme merkezi «BioTexCom» (Ukrayna, Kiyev) kliniği seçmiştir.

Yabancı medya kliniği hangi renkte görüyorlar, onları ne dikkata çekiyor?

Muhtemelen, 11 yıl önce Ukraynanın başkentinde kendi işini başlarken,  Avrupanı nasıl heyecanlandıracaklarını hic şüphelenmemiştir. Yine de, bugün bu iyi gelişmiş, sürekli genişleyen, modern, yabacı infertil çiftler için çalışan tıbbi üreme merkezidir.

Bilinen gibi, Avrupada praktik olarak taşıyıcı annelik programları yasaktır. Yumurta donasyonu bazi ülkelerde yasaldır, ama  böyle programlar (hem müşteriler hem donörler için) kârlı olmayan şartlarla çalışıyorlar. Ama Ukrayna’da tüm bu prosedürler tam olarak yasaldır ve yerel yasalarına uygundur. Onun için Avrupalılar doğum yerinden dışarıda tıbb seçenekleri arıyorlar.

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere v.s gibi ülkelerin vatandaşları için, Ukrayna – yasal olarak Taşıyıcı Annelik ve Yumurta Donasyonu gibi Yardımcı Üreme Teknikleri programların yasal geçirilmesi için rahat yerdir.

Yabancı medya kendi kameranın objektifleri ve diktafonlarından bu gerçeği kaçırmadılar. Yavaş yavaş, her yıl, farklı ülkelerin gazeticileri özellikle, komplo çekmek ve Avrupanı heyacanlandırmak  için Kiyeve gelmişler. BioTexCom gazetecilerin ziyaret bahaneleri için cimri değil. Bu yüzden, 2012 yılında, internet, baskılar, TV – sansasyonel haberle patladılar: ‘’66 yaşlı isveçreli kadın Ukraynada İVF tedavisinin sonuçu olarak ikizleri doğurdu!

olarak ikizleri doğurdu!

http://www.blick.ch/news/schweiz/buendner-pfarrerin-gebaert-zwei-buben-zwillinge-mit-66-id1791994.html#top  

Manşetlerin biri tıbb merkezinin doktorunu şerefeledirirdi,  çünkü o 66 yaşındaki kadını İsveçrenin en yaşlı annesini yaptı.

Manşetler biri birinden parlak idi: «BioTexCom büyükanneleri anne yapıyor!», «Ukrayna ahlak hakkında unutmuş, 66 yaşındaki anne onlar için normaldır» v.b.

Diğer bu yaşa benzer hasta ve gelecekte anne olan  kadınla reportaj geçirilmiştir.
https://www.youtube.com/watch?v=qX3rJuSLdhk  O zaman klinik Avrupanını birçok medyaların ve kısırlı çiftlerin ilgisini çekmiştir. Onlar çok şeyleri başarabildiklerini ve en esası tam yasal olan klinik hakkında öğrendiler. Tedavi için BioTexCom doktorların yanına gelen müşterilerin sayı artırmaya başladı. Ukrayna’nın sınırsız üreme tıbbi hakkında reportaj çekilmiştir, ve yaşlı hastanın gerçekleşmiş hayalini çocuk üretimi Doğu Süpermarketinde «özel teklif» adlandırdılar.
https://www.youtube.com/watch?v=isEji0ynKo8

Hatta bu defa “MITTELDEUTSCHER RUNDFUNK” ellerinde bebeği olan 66 yaşılı kadını gösterdi. 2014 yılında Andreas Bernard tarafından insan tıbbi üreme sorularına ithaf edilmiş «Kinder Machen» kitabı, BioTexCom kliniğini hatırlayarag önemli bir rol oynamıştır. O kitapta bir bölüm BioTexCom kliniğine ithaf edilmişdir, ve orada taşıyıcı annelik ve yumurta donasyonu süreçleri yazılmıştı. Buna ek olarak bölüm “Kiyev’de buluşan BioTexCom kliniği: Avrupa turizmin mıknatısı”

http://www.fischerverlage.de/buch/kinder_machen/9783100071125

Ama her zaman haberin pozitif olması mümkün değil. Skandallar, entrikalar, araştırmalar – herhangi bir gazetecinin ekmeğidir. Ve herhangi ilgi nesnesini derbe altına salmak olar. Ama bir düşünce var, tenkit – başarının rehinidir. Hakkınızda nasıl konuşuyorlarsa – önemli değil, önemli olay odur ki, artık konuşuyorlar! Herkes biliyor ki gazetecilerin araştırmaları doğru ve ilginç oluyor. Çünkü gazetecilerin gelmesinden önce her şeyi hazırlamak ve düşünmek mümkün değil. Bundan başka, hiç kimsenin aklına gele bilmez ki, arazinizde sizin hakkınızda malumat toplamak için gizli gazetezi çalışıyor. Bir defa “BioTexCom” kliniği ile böyle bir hadise olmuştur, İngiliz gazetecisi kendisini hasta gibi apararak, tüm detayları ve özellikleri öğrenmiştir. http://newseurope.info/ukraine-has-the-worst-roads-and-the-best-reproductive-medicine-in-the-world/)

 

Kompaniya kendi alanında aktif çalışanda, kendini geliştirende, sonuçlarını iyileştirde, öyle bir zaman geliyor ki o çok insanların, gazetecilerin, rakiplerin, potansiyel ortakların ve elbette tüm dünyanın infertil çiftlerin ilgisini çekiyor. Kliniğe  Almanıyadan gelen hastaların günden güne artıyor. Hikayelerden birini Almaniyanın gazeteceleri de yazdılar. 55 ve 48 yaşta olan çift, çocuk hayalini BioTexCom’un donörlerin yumurtası ve taşıyıcı annelik hizmeti ile uzun zaman beklenen mutluluk sahibi oldular. Onlar bu mutlu günü 17 yıl beklediler. BioTexCom kliniğinde onlar taşıyıcı annelik için karara geldiler. Taşıyıcı anne çift için başarılı kız ikizleri doğurdu. http://www.welt.de/vermischtes/article138500409/Mutter-mit-55-dank-Eizellspende-und-Leihmutter.html
http://www.morgenpost.de/vermischtes/article138500409/Mutter-mit-55-dank-Eizellspende-und-Leihmutter.html

Bu mutlu olay hakkında neyinki yazdılar, ve hatta belgesel film çektiler. http://www.rtl2.de/sendung/wunschkinder-der-traum-vom-babyglueck/folge/folge-12-21

http://rutube.ru/video/ad5e21eca4f32f020f79e8a212176381/

Yasak olan taşıyıcı annelik olan ülkelerde Ukraynanın kliniği hakkında konuştular. Ama yine de yerel TV kanalları Ukrayna’da taşıyıcı annelik üstünlükleri hakkında yayın yapıyorlar. Fransa da şu ülkelerden biridir. http://tetu.com/2016/10/03/visages-contrastes-gpa-zone-interdite/

http://www.journaldesfemmes.com/societe/actu/1680512-meres-porteuses-pourquoi-ca-coince/

http://tetu.com/2016/10/03/visages-contrastes-gpa-zone-interdite/

Uluslararası gazetecileri «BioTexCom» kliniğin kısırlı çiftlerin çocuklarını taşıyan, Ukraynanın taşıyıcı anneleri hakkında da yazıyorlar. İspanya da «BioTexCom» İnsan Üreme Merkezi ve çiftlerin birinden konuştu. http://www.lavanguardia.com/magazine/20130920/54382267318/vientres-low-cost-reportajes-magazine.html   
İspanyanın «Cuatro» kanalı Ukraynanın üreme tıbbı hakkında röportaj çekmiştir.
http://www.cuatro.com/enelpuntodemira/a-carta/punto-mira-completo-carta_2_2310030003.html

Hatta Romanya Kiyev Merkezini internet ve baskılarda işaret etti.http://www.copilul.ro/fertilitate/infertilitate/Infertilitatea-nu-este-o-condamnare-a16397.html

Bu Ukraynanın başkentinde başırılı çalışan «BioTexCom» kliniği hakkında, kitle iletişim araçlarıın ilgisini çeken küçük bir listesidir. Ayrıca, bu merkez yalnız üreme tıbbı programları ile çalışmıyor. Embriyonik kök hücreleri de Ukrayna uzmanlarının ilgisindedir. Avrupanın meslektaşların çoku ile işbirliğinde olarak, ve ayrıca samimi mevzuatın desteği ile «BioTexCom» kliniğin tıbbi uzmanları gelecekte binlerce hasta adamların hayatını değişebilen sonuçları ile deneyler aparıyor. Pratik ve uluslararası kitle iletişim araçları gösterdiği gibi, «BioTexCom» merkezi her zaman rakiplerinden bir adım öndedir.